Instalatorstwo Elektryczne Poznań

Poznański elektryk od napraw i montażu instalacji elektrycznych

Często elektrycy spotykają się z szeregiem pytań typu: która z tych lamp będzie najlepsza? Czym kierować się przy wyborze lamp? Jaką lampę wybrać do ogrodu, a jaką do oświetlenia architektonicznego - iluminacji?

Na zadane powyżej pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednakże możemy wyróżnić parę wytycznych, które warto wziąć pod uwagę:

  • Jeżeli chcemy wybrać większa oprawę, która docelowo ma być sterowana dwoma klawiszami od wyłącznika (wyłącznikiem seryjnym) to warto o to zapytać sprzedawcę - nie każda lampa posiada taką możliwość. Samemu można sprawdzić schemat, lub sprawdzić ilość żył w złączu lampy - standardowo powinno być to uziemienie - kolor żółto - zielony, przewód zerowy - niebieski, 3 - brązowy lub czarny - przewód fazowy, 4 - opcjonalny (prawdopodobnie również czarny lub brązowy), w przypadku możliwości rozdzielenia na drugi klawisz.(Uwaga! Kolor przewodów może się różnić zależnie od producenta oprawy, dlatego też lampę powinien zamontować wykwalifikowany elektryk, które rozumie schemat podłączenia).
  • Warto wybierać oprawy oświetleniowe z gniazdami popularnych typów: E27, E14, GU10. Jeżeli lampa nie jest do zastosowań profesjonalnych nie warto kupować opraw z zintegrowanym źródłem światła, ponieważ wiąże się to w przyszłości z wymianą całej lampy, lub kosztowną naprawą przez elektryka.
  • Jeżeli gustują państwo w tradycyjnych źródłach światła takich jak - źródła żarowe, halogenowe - warto wybrać lampę z oprawkami wykonanymi z materiału odpornego na wysokie temperatury. Najlepsze w tym przypadku są oprawki porcelanowe.
  • Warto wiedzieć, że tradycyjne źródła światła, oprócz faktu, że zużywają dużo więcej energii elektrycznej, to dają dużo "lepsze" światło dla oka ludzkiego. Ich widmo promieniowania widzialnego jest ciągłe w przeciwieństwie do świetlówek, a tym bardziej źródeł ledowych, przez co oko ludzkie dużo lepiej postrzega barwy i kształty, a narząd wzroku mniej się męczy.
  • Jeżeli wymieniamy lampę na nową, a nie planujemy prac remontowaych to warto zwrócić uwagę by kształt nowej lampy nie odsłonił niedociągnięć, które zapewno znajdą się na ścianie pod starą lampą.
ukraińska cyrylica na przykładzie grażdanki

To tylko podstawowe porady, dotyczące montażu / wymiany opraw oświetleniowych w mieszkaniach i naszych domach. Są to aspekty, które z jednej strony są oczywiste, ale z drugiej często o nich zapominamy.

Ostatni aspekt, który warto wiąć pod uwagę to oczywiście estetyka, o którym warto pamiętać i kierować się również tym aspektem przy doborze opraw, ponieważ oprawa ma zdobić, a nie szpecić.

Przyczytaj więcej o instalacjach elektrycznych, klikając tutaj.