Instalatorstwo Elektryczne Poznań

Poznański elektryk od napraw i montażu instalacji elektrycznych

Planując instalację elektryczną w budynku na różnych etapach budowy, musimy umiejętnie rozplanować prace elektryczne:

  • zaplanować kolejność wykonywania
  • uzgodnić umiejscowienie tras kablowych, rozdzielnic, centralek alarmowych, szafki teleinformatycznej, gniazd, oświetlenia z właścicielem oraz co bardzo ważne, z POZOSTAŁYMI WYKONAWCAMI

Współcześnie, jeżeli jest projektant domu to tylko ogólnobudowlany, natomiast poszczególne instalacje nie zostają naniesione na projekt główny, lub chociażby przedstawione wykonawcom. Co więcej często projekty poszczególnych instalacji są niekompletne lub nie istnieją.

ukraińska cyrylica na przykładzie grażdanki

Jak uspójnić prace budowlane?

Przy tworzeniu projektu lub na początku prac warto poprosić każdego z wykonawców o naniesienie chociażby punktów końcowych poszczególnych instalacji. Mozna to wykonać w dwojaki sposób:
  • projekt papierowy z podkładami poszczególnych instalacji, rozdany dla każdego wykonawcy
  • drugi, dużo lepszy, to naniesienie poszczególnych instalacji do projektu w AutoCADzie, najlepiej na zasadzie poszczególnych wartw, które możemy dowolnie włączać/wyłączać w danej chwili, by utrzymać przejrzystość.
Możemy zatrudnić do tego zajęcia projektanta, ale oczywiście jeżeli mamy czas możemy tego dopilnować sami, jeżeli mamy jakiekolwiek podstawy programu AutoCAD.

Dodatkowo należy pamiętać o projektach oświetlenia i aranżacji wnętrz. Jest to o tyle ważne, że często ostateczny efekt jest dla nas najważniejszy i dla niego jesteśmy w stanie już na starcie przerabiać gotowe instalacje budynku.

Warto wiedzieć:

Zatrudnienie kilku firm wąskiej specjalizacji odnosi dużo lepsze skutki, niż firmy ogólnobudowlanej wykonującej usługi kompleksowe. Wykonawcom kompleksowym często brakuje wiedzy i umiejętności z zakresu instalacji wewnętrznych tj. elektrycznych, wod-kan etc. Wyszkoleni monterzy często zastępowani są douczonymi malarzami / szpachlarzami, a pracę wykonywane są po tzw. "łebkach". Często dobrze przemyśleć czy nie lepiej poświecić więcej czasu na organizację by uzyskać zadawalający efekt końcowy.

Przyczytaj więcej o instalacjach elektrycznych, klikając tutaj.