Instalatorstwo Elektryczne Poznań

Poznański elektryk od napraw i montażu instalacji elektrycznych

W artykule powiemy jaka jest różnica cenowa pomiędzy kablem a przewodem elektrycznym, o czym mówią nam oznaczenia na kablach i przewodach.

Najpopularniejszymi przekrojami przewodów i kabli elektrycznych w zastosowaniu mieszkaniowym, domowym, czy deweloperskim są:

  • 2x1,5 mm2 ydyp -> 2-żyłowy przewód o przekroju każdej pojedynczej żyły elektrycznej 1,5mm2. Rozkładając wyrażenie: "ydyp" na czynniki pierwszej od lewej: y - typ izolacji, w tym przypadku polwinit (najpopularniejszy), d - drut, y - materiał osłony, także polwinit.
  • 3x2,5 mm2 yky -> 3 żyłowy K - kabel elektryczny doziemny o przekroju pojedynczej żyły 2,5mm2, izolacji i osłonie polwinitowej, okrągły
  • 3x1,5 mm2 yly -> 3 przewodowy przewód o żyle giętkiej (linka) o przekroju 1,5 mm2, okrągły.
okablowanie rozdzielni elektrycznej - różnica pomiędzy kablem a przewodem

Cechy kabli i przewodów elektrycznych

W przewodach elektrycznych stosowanych popularnie w wykonawstwie instalacji elektrycznych, jako materiał izolacyjny stosuje się polwinit. Od strony użytkownika kabel od przewodu rózni się kolorem - kable zawsze posiadają kolor czarny, przewody elektryczne do zastosowań wnętrzowych niekoniecznie. Kupując materiały elektryczne dla instalacji elektrycznych w domach jednorodzinnych i mieszkaniach musimy zwrócić uwagę na :
  • ilość żył - do nowych instalacji na gniazda elektryczne kładzie się instalację trójżyłową z wyodrębionym uziemieniem
  • przekrój - można przyjąć: na oświetlenie 1,5 mm2, gniazda 2,5mm2, na zasilanie mieszkań i domów 4mm2 i więcej, zależnie od zapotrzebowania na moc elektryczną i dobranego zabezpieczenia głównego.
  • napięcie izolacji - w marketach można spotkać się z PRZEWODAMI z napięciem izolacji 300/500V, lepsze izolacje posiadają napięcie izolacji 450/750V i takie powinny być stosowane. KABEL doziemny powinien posiadać napięcie 600/1000V.
  • drut czy linka - linka jest droższa, lecz warto z niej skorzystać np. przy odcinkach do podłączenia kuchenki elektrycznej, piekarnika, tam gdzie przewód musi być giętki.
  • Cena - kabel jest znacząco droższy, chociaż ceny w internecie są podobne, jednak hurtownie oferują znaczne rabaty na tą pozycję, a popularne markety znaczące promocje na przewody.

Warto wiedzieć, że kable elektryczne cechują się wyższym współczynnikiem IP, dlatego nadają się do stosowania na zewnątrz budynków, do instalacji ogrodowych, wykonania oświetlenia zewnętrznego. Dodatkowo nierzadko nasączone są substancjami zatrzymującymi wilgoć / wodę, czy posiadającymi podwójną izolację elektryczną.

Przyczytaj więcej o instalacjach elektrycznych, klikając tutaj.