Zobacz co nasza firma może zaoferować właśnie dla Ciebie.

Branża elektryczna zmienia się bardzo szybko, bądź na bieżąco i przeglądaj najnowsze wiadomości z zakresu instalacji elektrycznych.

Planowanie prac elektrycznych podczas budowy

Jak zaplanować wykonanie instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna na budowie - jak zaplanować, w jakiej kolejności na budowę powinien wejść elektryk, z kim powinien uzgodnić przebieg instalacji? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

rozplanowanie montażu instalacji elektrycznej przez elektryka

Planując instalację elektryczną w budynku na różnych etapach budowy, musimy umiejętnie rozplanować prace elektryczne:

  • zaplanować kolejność wykonywania
  • uzgodnić umiejscowienie tras kablowych, rozdzielnic, centralek alarmowych, szafki teleinformatycznej, gniazd, oświetlenia z właścicielem oraz co bardzo ważne, z POZOSTAŁYMI WYKONAWCAMI

Współcześnie, jeżeli jest projektant domu to tylko ogólnobudowlany, natomiast poszczególne instalacje nie zostają naniesione na projekt główny, lub chociażby przedstawione wykonawcom. Co więcej często projekty poszczególnych instalacji są niekompletne lub nie istnieją.

Jak uspójnić prace budowlane?

Przy tworzeniu projektu lub na początku prac warto poprosić każdego z wykonawców o naniesienie chociażby punktów końcowych poszczególnych instalacji. Mozna to wykonać w dwojaki sposób:
  • projekt papierowy z podkładami poszczególnych instalacji, rozdany dla każdego wykonawcy
  • drugi, dużo lepszy, to naniesienie poszczególnych instalacji do projektu w AutoCADzie, najlepiej na zasadzie poszczególnych wartw, które możemy dowolnie włączać/wyłączać w danej chwili, by utrzymać przejrzystość.
Możemy zatrudnić do tego zajęcia projektanta, ale oczywiście jeżeli mamy czas możemy tego dopilnować sami, jeżeli mamy jakiekolwiek podstawy programu AutoCAD.

bład planowania - świerzo otynkowane ściany skute, w wyniku zmian w instalacji elektrycznej

Dodatkowo należy pamiętać o projektach oświetlenia i aranżacji wnętrz. Jest to o tyle ważne, że często ostateczny efekt jest dla nas najważniejszy i dla niego jesteśmy w stanie już na starcie przerabiać gotowe instalacje budynku.

Warto wiedzieć:

Zatrudnienie kilku firm wąskiej specjalizacji odnosi dużo lepsze skutki, niż firmy ogólnobudowlanej wykonującej usługi kompleksowe. Wykonawcom kompleksowym często brakuje wiedzy i umiejętności z zakresu instalacji wewnętrznych tj. elektrycznych, wod-kan etc. Wyszkoleni monterzy często zastępowani są douczonymi malarzami / szpachlarzami, a pracę wykonywane są po tzw. "łebkach". Często dobrze przemyśleć czy nie lepiej poświecić więcej czasu na organizację by uzyskać zadawalający efekt końcowy.

Artykuł ma charakter poglądowy i nie może być traktowany jako źródło wiedzy wykorzystywane do rzeczywistych napraw czy prac przy prądzie elektrycznym, ani wniosków teoretycznych mogących prowadzić do błędnych decyzji. Ponadto upomina się, że wszelkie prace związane z prądem elektrycznym, oraz wszelako pojętą instalacją elektryczną, powinny wykonywać osoby do tego uprawnione, z odpowiednim wykształceniem kierunkowym, wiedzą i zaświadczeniami.

Masz problemy z instalacją elektryczną w swoim domu? Budujesz dom i chcesz byśmy wykonali dla Ciebie prace związane z częścią elektryczną budowy? Skontaktuj się z nami już teraz!

Poznań i okolice to obszar na terenie którego wykonujemy dla Państwa usługi elektryczne!